הטרנספר של אז

raml

רמלה בעת הגירוש. רבין כתב על הגירוש בספרו "פנקס שירות".

קישור קבוע.

7 תגובות על raml

 1. עמוס ג. הגיב:

  לא היה מעולם טרנספר של ערבים, אלא ערבים ברחו לקריאות מנהיגיהם האזוריים. הערבים רצו לכבוש את הארץ ולזרוק את היהודים לים. משנכשלו והובסו הם חשבו במונחים התואמים את אמונתם, וחשבו שהיהודים רוצים לרצוח אותם עד האחרון. לכן קמו רבים מהם וברחו בטרם הכוח הציוני הגיע לאזורם. היו מקומות שמפקדים מקומיים הורו לערבים לפנות את המקום כדי לאפשר להם להילחם, אבל מרגע שהפסידו בקרב לא היה להם לאן לחזור. נכון הדבר שבמספר מקומות נקראו ערבים ע"י צה"ל לעזוב כדי שהמלחמה תהיה בין צבאות, ונכון שהיו מקרים בודדים בהם אוכלוסיה אזרחית ערבית נכלאה בתוך קווי האש ונפגעה, אבל אלו היו מקרים ספורים בלבד, והיו כמותם גם מצד הערבים כנגד היהודים (לכן פונו קיבוצים וישובים בקווי החזית מיהודים). המשמעות הובנה לאחר הקרב כשהמנצחים יכלו לחזור לבתיהם ואילו המפסידים נותרו בתבוסתם. בעוד שהציונים התגייסו לשיקום ולפיתוח, הרי שהערבים התגייסו להנצחת התבוסה ולדיכוי תקומתם.

  על זה כותב אורי אבנרי:
  "מבחינת הלוחמים – והיישוב כולו – זאת הייתה מלחמה קיומית, פשוטה כמשמעה. הסיסמה הייתה "אין ברירה", וכולנו האמנו בה באמונה שלמה. לחמנו כשגבנו אל הקיר. האויב הקיף אותנו בכל מקום, חיי משפחותינו היו בסכנה ממשית. האמנו שאנחנו מעטים, מעטים מאוד, חסרי-נשק, מול ים של ערבים. בחצי הראשון של המלחמה אכן שלטו הלוחמים הפלסטינים (שנקראו אצלנו "הכנופיות") בכל הכבישים, ובחצי השני הגיעו הצבאות הערביים למרכזי האוכלוסייה העברית, הקיפו את ירושלים העברית והתקרבו לתל-אביב. היישוב איבד 6000 צעירים מתוך אוכלוסייה של 635 אלף. שנתונים שלמים כמעט נמחקו. נעשו מעשי-גבורה ללא-ספור."

  "האידיאליזם של הלוחמים מצא את ביטויו בשירים. רובם שירים חדורי אמונה בניצחון, וכמובן אמונה שלמה בצדקתנו המוחלטת. לא השארנו ערבים מאחורי החזית שלנו, וכך גם נהגו הערבים בצד השני. זה נראה בנסיבות הנתונות כצורך צבאי מובן מאליו. הלוחמים ל א חשבו אז על "טיהור אתני" – מושג שאז לא היה קיים עדיין. "

  ועוד: "לא הייתה לנו שום הבנה של יחסי-הכוחות האמיתיים בינינו לבין הצד השני. הערבים נראו לנו ככוח אדיר. לא ידענו שהפלסטינים מסוכסכים בינם לבין עצמם, שאינם מסוגלים להתאחד ולהקים כוח-מגן ארצי, שאין להם הנהגה ואין להם נשק רציני. אחר-כך, כאשר הצבאות הערביים נכנסו למלחמה, לא ידענו שאינם מסוגלים לשתף פעולה בינם לבין עצמם, שהיה חשוב להם יותר להקדים זה את זה מאשר להכות בנו."
  http://www.faz.co.il/story_5407

  זהו צחוק הגורל שצבאות ערבים פלשו לארץ ישראל כדי לחסל את היהודים בה, אבל הובסו וחזרו רצוצים לחוריהם והם מאמשימים את היהודים במשהו שהם עצמם ביקשו לעשות ליהודים. ה"נכבה" התכוונה להיות 'זריקת היהודים לים' והפכה ל'תפוצת הערבים במכורתם מחוץ לארץ ישראל".

 2. אייל ניב הגיב:

  במקרה של רמלה לפחות זה פשוט לא נכון היסטורית לומר שלא היה טרנספר.
  הטרנספר של רמלה היה בהוראה, ואף רבין כתב עליו בזכרונותיו.
  הטרנספר מתועד בארכיון המדינה.

 3. nimrod הגיב:

  טרנספר לא היה ! הייתה מלחמה, היה צד מנצח וצד מנוצח!!!!!

 4. nimrod הגיב:

  מי שמכנה זאת טרנספר שיגיד בדיוק היכן הוא גר, שם גם היה כפר ערבי…..
  עצוב- השנאה עצמית של השמאל "בשם הנאורות הקידמה
  ושיוויון בין העמים" אעלק!!

 5. מוזר, נמרוד הגיב:

  איזו הערה מוזרה – מצד אחד אתה מסכים שהיו כאן כפרים ערבים בכול מקום, ומצד שני, אתה מתנער מזה שהיה טרנספר… אם היה גם פה כפר ערבי, זה רק מחזק את העובדה שהיה טרנספר

 6. nimrod הגיב:

  לא הכחשתי שהיו כפרים מעולם
  שנפוצו לכל עבר במלחמה ואתה בתור שמאלני אוהב זכויות אדם ומגן על הערבי המסכן והנכבה שלו
  צריך להסתכל על הצד שלך ולהגן עליו אתה ודומיך ממחלישי האחדות בעם ישראל אני אעריך אותך יותר אם תדאג לזכויות עולים ונדכאים אחרים מאשר להיות שופר "לבעייה הפלסטינית"

 7. מה זאת אומרת הגיב:

  ההגיון שלך דפוק. בשם האחדות מותר לשקר. בשם "העם שלך" מותר לפשוע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s