מעורבות ממשלתית זרה וסודית

שי מסוט. שמעתם עליו? עד כמה שאני רואה, מהאינטרנט, השם הזה בקושי מוכר לישראלים, למרות שהוא מככב בראש החדשות בבריטניה כבר שבוע או יותר. הסיקור הישראלי של פעילותו של אותו עובד בכיר בשגרירות הישראלית בממלכה המאוחדת הוא זניח ביותר בהשוואה לסיקור הבריטי את הפרשה. והאמת, אני לא יודע מה מדאיג יותר, מה שהוא מעורב בו, או זה שהעיתונות הישראלית בקושי יצאה ידי חובתה לדווח על כך לציבור קורא העברית, ובוודאי לא דנה בחומרתם.

ובכן, עד שלשום, האיש הזה היה דיפלומט רשמי בכיר בשגרירות ישראל בלונדון, בתפקיד שאיננו ברור, ואולי קשור בביטחון. השגרירות מעולם לא הבהירה מה תפקידו, אך הוא צולם במצלמה נסתרת על ידי תחקירן במסווה, כשהוא מדבר על איסוף חומרים מביכים ש"יפילו" חברי פרלמנט ספציפיים, ומתרברב בכך שהוא הקים ומקים קבוצות פיקטיביות למען ישראל בתוך הממלכה המאוחדת, ובפעילות מפלגתית בבריטניה. הסרטון נחשף במסגרת סדרת כתבות שמנסה לסקר את עומק המעורבות הישראלית בפוליטיקה הבריטית. כמובן שאילו היה הדבר הפוך, כלומר, אילו שגרירות זרה הייתה מעורבת באופן סודי בהקמה או תמיכה בקבוצות בישראל, ו/או בהפלה של פוליטיקאים ספציפיים, בישראל היו רותחים על כך, ואף יותר.

בעקבות החשיפה, או אולי לא, מסוט התפטר, השגרירות התנצלה, והתנצלותה התקבלה. לממשלה הבריטית לא היה הרבה מה לומר על כך (למרות שזה לא הדדי), ועם זאת, קבוצות אחרות בממלכה קוראות להקים ועדת בדיקה באשר לעומק המעורבות הישראלית הבלתי חוקית בפוליטיקה הבריטית. אכן, הרבה שאלות נותרו פתוחות. למשל, על השאלה כיצד נכנס בכלל לבריטניה, אין לאיש תשובה.

רק שאם אתם חושבים שמדובר באדם בודד, חורג מסמכות או משהו כזה, אז כנראה שאתם אופטימיים יתר על המידה, כי מהודעת השגרירות למשרד החוץ משתמע לכאורה שהדברים האלו מאורגנים על ידי המשרד לעניינים אסטרטגיים. זהו לכאורה תחום פעילות שחור לגמרי, כמעט קונספירטיבי, שמזכיר במשהו את הפרוטוקולים של זקני ציון. אלא שזאת איננה עלילה, כי אם פעילות ממושכת ומוסדרת המאורגנת על ידי הממשלה. אם כך הם הדברים, הרי שמדובר בפעילות חשאית מפוקפקת ביותר של ממשלת ישראל, שנותרת בכוונה סמויה מעינו של הציבור הישראלי, וככל הנראה מתרחשת בחלקים שונים בעולם, באמצעות סוכניות ריגול, ארגוני קש ומבצעי השחרה.

על חלקם רמזה סימה וקנין, לא המכשפה מהסרט, אלא הצנזורית לשעבר וכיום מנכ"לית המשרד לעניינים אסטרטגיים (צ"ל: לתחזוק איומים ותקיפתם). משרדה, שנולד במקור כדי לרצות פוליטיקאי מסוים במעורבות בתקיפת מתקני הגרעין האיראני, עבר מאז להתעסק בתקיפה הבאה, הפעם של אותם אזרחי העולם שלא עוברים לסדר היום על השליטה הישראלית הבלתי-דמוקרטית בשטחים הפלסטינים, ושמקדמים בתגובה חרם וולנטרי כאמצעי לחץ לסיומה. בהתייחסותה למאבק בפעילים הדמוקרטיים היא צוטטה כאומרת: "אנחנו במעבר מבלימה ותגובה ליוזמה והתקפה." אמירה זאת, ספק ציטוט של הרמטכ"ל אלעזר באמצע מלחמת יום הכיפורים, לא מתייחסת הפעם לעמידה מול צבאות אויב חמושים ומאומנים של כמה מדינות, אלא לתקיפת אזרחים מתנדבים בעולם, לרוב ממדינות דמוקרטיות, שפשוט אכפת להם מהמדיניות הישראלית כלפי הפלסטינים. זכותם.

 ובכן, איזו יוזמה אפשר לעשות מול אזרחים זרים פעילים פוליטית? הרי לא מדובר כאן בגופים שמארגנת ממשלה זרה, כמו שעושה הממשלה הישראלית, אלא בפעילות מול פנסיונרים, סטודנטים ואחרים שרוצים לקדם זכויות שוות גם לנשלטים. מהי אותה התקפה סודית על פעילים פוליטיים שלא מסכימים עם מדיניותה של ממשלת ישראל, שאותה מגלה לנו וקנין? זאת אנחנו לא יודעים בוודאות, מפני שלדבריה, באופן לא מפתיע, "אנחנו רוצים שרוב עבודת המשרד לעניינים אסטרטגיים תהיה מסווגת. יש רגישויות רבות ואני אפילו לא יכולה להסביר בפורום גלוי מדוע יש רגישויות… חלק גדול ממה שאנחנו עושים זה מתחת לרדאר". אך נראה שכוונתה היא למבצעי ריגול והכתמה של אנשים פרטיים שעליהם מנצח משרדה, הזוכה לתקציב שנתי של 128 מ' ₪ מכספי הציבור. זה כנראה כל כך מרכזי לפעילות המשרד שהוחלט להעבירו קרוב יותר למפקדות הבולשת וסוכנויות הריגול הישראליות (שב"כ, מוסד, אמ"ן), שאותם, כך משתמע, מפעילים נגד האקטיביסטים. אכן, מה הפלא שהצנזורית לשעבר מעדיפה שפעילותה של הממשלה נגד אקטיביסטים עולמיים המבקרים את פעילותה תיוותר עלומה, ומשום כך גם ללא ביקורת ציבורית.

אה, וכמובן, שהם גם עוקבים אחרי הישראלים הרבים שתומכים בחרם.

האם פעילות ישראלית אנטי-דמוקרטית תערער או תחזק את הלגיטימיות של המאבק למען סיום השליטה הטוטאליטרית בפלסטינים? ימים יגידו.

-=-=-

ולסיום, בלי כל קשר: לנוכח ההחלטה האמיצה והראויה של אתר הארץ להפוך את מותם של פועלי הבניין מעת לעת לכותרת ראשית, עולה השאלה – במה שונה, למשל, הידיעה קורעת הלב על מותה של קרבן אונס קבוצתי וזנות שנדחקה למיקום נמוך כל כך?

פוסט זה פורסם בקטגוריה +כול הנושאים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.