ריצ'רד סילברסטיין חשף את זהות השוטר שירה בסלומון טקה: הפוסט החסום מישראל – בעברית

שוב בית משפט ישראלי הוציא צו איסור פרסום בזוי, הפעם זהו צו לשלושים יום אשר מגן על שמו של השוטר שירה למוות בסלומון טקה. אם אתם שואלים מדוע שוטר שיש לו היסטוריה של אלימות וחיפוי על ירי בחפים מפשע זוכה ליחס כזה בשעה ששמותיהם של חשודי שווא, מאוימים בהרבה, שהטיחו בהם עלילות דם, אינם זוכים לצוי איסור פרסום; התשובה לכך היא שהאלימות המשטרתית היא מדיניות, וכך גם הוצאות להורג ללא משפט (בתמיכה ציבורית), והחיפוי עליהן, והעונשים המקלים והחנינות.

לאות סולידריות עם מאבקיהם הצודקים של המוחים נגד האלימות המשטרתית (נושא שקרוב לליבי ואשר כתבתי עליו רבות לפני שנים; הציצו גם בתגובות לפוסט המקושר אגב) והגזענות, ואזלת היד לניקוי האורוות, אני מביא כאן תרגום עברי של שני הפוסטים האחרונים של הבלוגר האמריקני ריצ'רד סילברסטיין, בו הוא נוקב בשמו של החשוד בהרג.

((לפחות הפעם לא חטפו את הגופה של הקרבן, או התמקחו עם המשפחה על השבתה תמורת קבורת חמור, כפי שעושים כשרוצחים פלסטינים)).

אקדים ואומר שאני מקווה שזה יתרום למיצוי הדין הציבורי עם כל הפושעים לובשי המדים, אשר תכופות חונקים מפגינים ואזרחים בכלל, תוקפים, מכים ויורים ללא הגבלה. זאת לא משטרה של דמוקרטיה, ולא שירות לאזרח, אלא משטרה של משטר דיכוי שמהלך אימים על הציבור. בנוסף, מח"ש, שאמורה להגן על האזרחים בדיוק מכזה מצב, היא בית הקברות לתלונות על המשטרה ופושעיה, והיא שמאפשרת את המצב. הגיע הזמן אפוא שנקים מח"ש אזרחית אלטרנטיבית, עמותה של אזרחים שתאסוף מידע, תתעד, תתבע ותפרסם דו"חות על דיכוי מפגינים ובכלל (בעיקר חרדים, שחורים וערבים, אבל גם כולנו, כמובן). הלוואי שמישהו ירים את הכפפה. וגם שייקחו כבר את הנשק לכל השוט(ר)ים! כפי שכתבתי בעבר, "בהרבה מאוד מדינות, בריטניה למשל, שוטרים בכלל לא מחזיקים אקדחים. הם מתמודדים עם [מגוון איומים, כולל] סכינאות בלי זה, בידיים חשופות או עם גז פלפל [או סתם עם דיבורים]. ואם הם יכולים להתמודד עם סכינאים בוגרים, אין סיבה שלא יצליחו להשתלט על הילד שלכם למשל, גם אם הוא מהווה סכנה עם הסכין שלו, בלי לירות בו." חפשו ברשת שוטרים בריטים משתלטים על חמושים ותראו איזה מגוון כלים יש להם. אף אחד מהם לא מת.

ובחזרה לעניין הצו שהביא אותי לתרגם את הפוסט של ריצ'רד. בהתפתחות נוספת, חמורה לאין שיעור מהצו עצמו, גוגל החליטה לחסום את הפוסט המקורי לחיפוש מישראל, בגין תלונה או איום משפטי (שכמובן, דווקא מאששים את זהותו של השוטר החשוד). ייתכן שהוגש לגוגל צא"פ אחר, שכן היא טוענת שאסור לה מבחינה חוקית להציג לריצ'רד את הצו. בין אם היה זה צו נפרד — שהוא כמובן שערורייתי ומסוכן הרבה יותר מהראשון — ובין אם גוגל התקפלה מכל סיבה אחרת, הרי שהשורה התחתונה היא שהפוסט החשוב של רי'צרד חסום בתוצאות החיפוש בגוגל ישראל. (להבא, נסו מנועי חיפוש אחרים, או חפשו עם פרוקסי). כאזרחים, חשוב שנדע שאין זה מקרה חריג, אלא חלק ממגמה וותיקה ומסוכנת מאוד של השתקה והעלמה של מה שהציבור בישראל מוכרח לדעת, כגון פרשיות שחיתות, שוטרים ופוליטיקאים סורחים, בעיות בכור הגרעיני ועוד. ועדיין, הפעם זה מסוכן במיוחד, כי הדבר מהווה כניעה של גוגל לתכתיבים כאלה, ואיום תקידמי על החופש וההוגנות של החיפוש באינטרנט לטווח המיידי והארוך.

זהו. להלן הפוסטים כלשונם.

אני מבהיר שאין לי כל דרך לאמת או להפריך את הטענות בהם, אבל מן העבר ניכר שהם מדויקים.


נחשפה זהותו של קצין מג"ב שירה בנער האתיופי

ריצ'רד סילברסטיין 5/7/2019

baruch-ben-ezri

קצין מג”ב שהרג את סלומון טקה הוא ברוך בן עזרי.

ישראלים רבים חשפו ברשתות החברתיות את זהותו של קצין מג"ב שרצח את הנער האתיופי, סלומון טקה, ללא התגרות, לפני שלושה ימים. משטרת ישראל ניסתה להגן על הרוצח, והשיגה צו האוסר לדווח על שמו (מצ"ב). אולם ניסיונות אלו הם חסרי תוחלת, שכן זהותו דווחה פעמים רבות. שמו הוא ברוך בן עזרי.

השוטר ומשפחתו הועברו למקום מחבוא במלון של חמישה כוכבים [(!)] והם נשמרים ברמת האבטחה הגבוהה ביותר מחשש שיותקף על ידי מפגינים הכועסים על הרצח. מכך עולה שהמשטרה מוצאת דמיון בין האתיופים לבין לוחמים פלסטינים שמבקשים להרוג את כוחות הביטחון הישראלים. במקום לראות בהם אזרחים שמחפשים צדק למול אלימות משטרתית רחבת היקף, הם רואים בהם מחבלים בפוטנציה.

[…]

בן עזרי היה מעורב בירי קטלני דומה ב-2006. [כיום] הוא טוען שירה לאדמה [ובעצם למה בכלל?] ונתז של הקליע פגע בטקה. בתקרית ההיא, יחידת מג"ב שעליה פיקד עסקה במצוד [איזו שפה, מה הם חיות?] אחר פועלים פלסטינים שהתגוררו בבניינים נטושים ביפו. כאשר הם מצאו שלושה קורבנות, השוטרים לקחו לחדר נפרד באתר הבנייה את השניים שלא היה להם היתר לשהות בישראל. הם העמידו אותם מול הקיר והחלו להכות אתם ללא רחמים. אחד השוטרים כיוון את הרובה שלו לגבו של אחד המעוכבים וירה בו למוות. [גם] בתקרית ההיא, בן עזרי והיורה טענו שהכדור נורה בשוגג. שני פקודיו של בן עזרי הועמדו לדין והורשעו. [גם אז, רק השוטר האתיופי נכלא]. נגד בן עזרי, שהיה מפקדם ונכח בזירה, לא ננקטה כל פעולה משמעתית.

[גם] במקרה הנוכחי, בן עזרי […] שוחרר למעצר בית כאשר חבריו השוטרים מגנים עליו.


גוגל מצנזרת את הפוסט (שלי) המזהה את קצין מג"ב שרצח נער אתיופי

ריצ'רד סילברסטיין 9/7/2019

ben-ezri-google-censorship-order

זה עתה קיבלתי הודעה רשמית מגוגל שבימ"ש ישראלי הורה להסיר [מתוצאות החיפוש] את הפוסט האחרון שלי, שבו זוהה ברוך בן עזרי כמפקד המשטרה שהרג את סולומון טקה בדם קר. למרבה הצער, זה קרה לי בעבר. לפעמים, פושע כזה או אחר לא אוהב שמעשיו נחשפים לציבור הישראלי. לפעמים, המדינה עצמה רוצה לכסות את אחוריה ולהסתיר את זהותם של מי שעושים דברים רעים, כמו במקרה הזה.

[…]

שימו לב שצו ביהמ"ש הורה [לטענת גוגל] שאסור לה לשתף איתי את הצו, מה שבפועל מגן על המצנזר הרשמי, כלומר על פרקליטות המדינה, שהגישה את התביעה לבית המשפט, ועל השופט שהיווה חותמת גומי באשרו אותה.

היבט מטריד ביותר של הדבר הוא, שבעוד שישראל סטרה לתקשורת הישראלית עם צו איסור פרסום, הרי שאין לצו סמכות מחוץ לישראל. […] ואולם, במקרה הזה, גוגל הלכה למעשה התירה לישראל להרחיב את הצנזורה שלה אל מחוץ לתחום ריבונותה [שהרי google.co.il איננו מוגבל לגולשים מישראל]. [בכך] גוגל לקחה צד בצנזורה הישראלית הבינלאומית. אז בפעם הבאה שאנשים מתלוננים על האופן שבו רשתות חברתיות ומנועי חיפוש מקבלים עליהם את הצנזורה של סין או של מדינות אחרות, זכרו שדברים כאלה מתרחשים גם במדינה שאנשים רואים בה מערבית ודמוקרטית (אף שאינה כזאת).

אנא הפיצו באופן הרחב ביותר את הפוסט הזה, ואת זה המצונזר, כצורה של התנגדות, בפרט אם אתם ישראלים, בישראל גופה או מחוצה לה. אסור לנו לתת לצנזורים לנצח.

לסיום, אם אתם תומכים במאמציי נגד הצנזורה הישראלית ובעד חופש העיתונות והשקיפות שם, אנא תרמו בפייפאל או נטוורק פור גוד (ר' לינקים בצד, או כפתור התרומה למעלה).

פוסט זה פורסם בקטגוריה +כול הנושאים, שחיתות, שלטון החוק ודמוקרטיה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.