אז מי ניצח ב"סבב" הזה?

ניצחון במלחמה אינו נמדד בכמות הנזק וההרג שגרמת לצד השני. הוא נמדד בעוצמה הפוליטית.

ישראל ממש לא ניצחה. מבחינה פוליטית היא במגננה מול ביקורת עולמית, אולי לא מצד הממשלות אבל מאוד מהרחובות והציבור, שם מבינים שהפלסטינים חיים חיי דיכוי צבאי אלים ללא זכויות בסיסיות, ושרצועת עזה כלואה במצור חונק שלא ניתן להצדיקו. גם הפצצת מטרות אזרחיות, כמו בתי מפקדים ומגדלי תקשורת, אשר גרמה למאות הרוגים אזרחיים ולאלפי משפחות שאיבדו את בתיהן, (כן, אפילו אם היה שם משרד ממשלתי או צבאי כלשהו) — היא פשע מלחמה שלא ניתן להצדיקו כשאינך ארגון טרור. גם שימוש בארטילריה לא־מדויקת על אזור המאוכלס בצפיפות הוא פעולת טרור, בדיוק כמו שעשה גם החמאס, וגם לא לעצור טרוריסטים מהימין הלבן או להוציאם אל מחוץ לחוק, כפי שמתחילים לעשות בארה"ב, זה שותפות בטרור. ישראל איבדה הרבה קרדיט בעולם, אף אם לא ברור אם הדבר נכון לבית הלבן.

ישראל גם למדה שוב את מגבלות הכוח. למעשה, בניגוד לאמירה הישראלית הנפוצה על הערבים, ההיסטוריה מלמדת שדווקא הישראלים מבינים רק כוח (מלחמת יום כיפור והשלום עם מצרים; האינתיפאדה ומדריד/אוסלו; היציאה מלבנון, וכו'). כך שגם כאן ישראל בוודאי לא ניצחה, אלא למדה שיש מחיר לתקיפתה את הפלסטינים, ושגם לנו יש מה להפסיד. וזה עוד לפני שנכנסנו לריסוק היחסים האזרחיים בישראל, שספגו נזק עצום שעוד ייקח זמן רב לשקמו. הרבה מהעתיד שבו נחיה אינו צו הגורל, וכלל לא תלוי במה שיעשו "בצד השני", אלא תלוי במה שיעשו היהודים בישראל: האם ירסקו את הימין הקיצוני, או ימשיכו לתת לו להתעלל בפלסטינים ולהגן עליו. האם הם ימשיכו רק לצפות בטלוויזיה בערב ולצקצק בשיניים, או שיצאו באופן פעיל ויומיומי להגן על השותפות שבה ילדיהם יגדלו. האם ידרשו לנקות את שורות המשטרה והצבא? וכו' (הניחוש שלי כרגע הוא פסימי: ישראלים – להוציא בימין הקיצוני – נוטים לחשוב שהדברים קורים להם, לא שהם עושים אותם).

אבל אין שום ספק שגם הפלסטינים לא ניצחו. אין כל הבטחה שהמצב בהר הבית או שיח' ג'ראח או רצועת עזה או בתוך ישראל וכו' ישתנה ולו במעט מהמצב הנורא של נישול ואלימות שבו היו מצויים קודם לכן, כך שדבר לא מונע מישראל מלהמשיך בכל האלימות הפסולה כלפי נתיניה בתוך ומחוץ לקו הירוק, ולשוב ולתקוף אותם כאוות נפשה. אפילו לברוח מהרצועה לא נותנים להם.

המסקנה, שלא צריך להיות גאון כדי להבין אותה, היא שאף צד לא ניצח, כי במלחמות כאלה אין מנצחים. כולם רק מפסידים. האתגר הוא לסיים את המלחמות ולבנות אמון הדדי, שבו לכולם יש גם מה להרוויח.

פוסט זה פורסם בקטגוריה +כול הנושאים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.